Kültür Sanat

YİYEK Festivali

YİYEK, Türkiye’nin ilk etkileşimli yemek ve kültür festivalidir. Bu festival Türkiye Gençlik STK’ları Platformu’nun (TGSP) projesi olarak, 11-14 Mayıs 2017 tarihlerinde Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“YİYEK” DEDİK!
YİYEK, Türkiye’nin ilk etkileşimli yemek ve kültür festivalidir. Bu festival Türkiye Gençlik STK’ları Platformu’nun (TGSP) projesi olarak, 11-14 Mayıs 2017 tarihlerinde Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ülkelerin bugünü ve yarını olan biz gençler maddi ve manevi her alanda kendimizi geliştirecek fırsatları başkalarından beklemeksizin bizzat oluşturmaya çalışıyoruz. Bir üst nesilden aldığımız ve zamana göre uyarladığımız ve bizden sonraki nesillere bırakacağımız, kültürel zenginliklerimizin paylaştıkça artarak anlam kazanacağına inanıyoruz. YİYEK festivali ile kültür ve sanat alanında gerçekleştirmekte olduğumuz açılımla; dünyayı tanırken, zengin kültürümüzün ve değerlerimizin bir kez daha farkına vardık.

YİYEK ismi sizi yanıltmasın. Festivalimizde katılımcıların midelerinden ziyade ruhlarına hitap edildi. Katılımcılar bizzat mutfağa girip Türk ve Dünya mutfaklarından seçilen tariflerle yemek yaptılar. Bunun yanı sıra etnik müzik aletlerini tanıma ve kullanma şansı buldular. Aynı zamanda ülkelere özgü yerel kıyafetleri denediler, origami ve örme sanatıyla tanıştılar, ellerine Türk ve Hint kınası yaktılar, kaligrafi ve grafiti sanatlarını deneyimlediler. Üstelik dört gün boyunca pek çok konser ve söyleşi de gerçekleştirildi.

Gençlik üzerine çalışan farklı mecralardan STK’ların bir araya gelmeleri ve birbirlerinin gücüne güç katıp, birbirlerinin dertleriyle dertlenmeleri; çözüm üretiminde ve sürecin sürdürülebilirliğinde omuz omuza yer almaları amacıyla kurduğumuz TGSP çatısı altında gerçekleştirilen, alanında bir ilk olarak dikkat çeken ve kültürümüzü yaşayarak öğrenme fırsatı sunan YİYEK’i hayata geçirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz.

Festivali hayal eden ve hayata geçiren STK temsilcilerimiz Merve Tosun (T-STK ÇOGEP), Enes Güney (BİV), Sümeyye Camcı (AYSİT), Mikail Uğuş (İlim Yayma Vakfı), Fatma Büşra Kaya (Ensar Vakfı) , Murat Sarı (Genç TÜMSİAD), Nejla Sakarya (Yeni Dünya Vakfı), Ahmet Özkurt (Genç İGİAD), Merve Çelik (Mutlu Aile Mutlu Çocuk Derneği), İsmail Ay (Genç MMG), Ebru Aracı (Genç KADEM) ve Mustafa Furkan’a (Genç ÖNDER) yoldaşlıkları için teşekkür ederiz.

İstanbul’un kültür dünyasına YİYEK’le yepyeni bir renk katmamıza imkân veren TGSP’ye, değerli katkılarından ötürü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, uzmanlık destekleri için TAŞPAKON’a ve tüm ziyaretçilerimize sonsuz şükranlarımızı sunarız.

Bir sonraki YİYEK festivalinde görüşmek dileğiyle...
Av. Dr. Safa KOÇOĞLU
TGSP Yönetim Kurulu Üyesi ve
YİYEK Koordinatörü


 Yiyek festivali ile ilgili döküman

ÇIKIŞ FELSEFESEMİZ VE AMACIMIZ

Farklı kültürleri kendi kültürüne yabancılaşmadan takip eden gençliğin inşası ülkemizin refahı ve yeni nesillerin yaşam kalitesi için elzemdir. Bu yolla gençlerimiz farklılıkları kucaklayacak, önyargıların görünmez duvarlarını yıkacak ve diğer kültürlere temas ederek ortak geleceğimizi kuracaklardır. Türkiye Gençlik STK’ları Platformu Kültür ve Sanat Komisyonu’nun düzenlediği YİYEK’te amaç, gençlerimizin farklı coğrafyaların kültürel öğelerini tek çatı altında deneyimleyeceği bir alan oluşturmaktır. Biliyoruz ki geniş kültüre sahip ülkeler doğal sınırlarından çok daha fazla etki alanına sahiptir.

Günümüzde kültürü oluşturan temel yapı taşları kullandığımız dil, müzik aletlerimiz, kıyafetlerimiz, geleneklerimiz, zanaatlarımız, yiyecek ve içeceklerimizdir. Yeryüzü Yemek ve Kültür Festivali YİYEK, bu kültürel ögelerin Dünya’dan ve Türkiye’den örnekleriyle İstanbulluları buluşturdu. Festival süresince gençler, Türk ve Dünya mutfağından seçilen yemeklerin yapım ve tadımı gibi atölye çalışmaları yanında, söyleşiler, konserler, şiir stantları, çalgı aletlerini tanıma köşeleri ve yöresel giyim çadırlarında kendi kültürel görüşlerini sınama imkânını yakaladılar ve gönül köprüleri kurdular.

NASIL TANITTIK: BASINDA YİYEK

Kültür Tadında Festival!

YİYEK - Yeryüzü Yemek ve Kültür Festivali, 11-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında Tarihi Yenikapı Meydanı’nda gerçekleşecektir. YİYEK’in en temel hedeflerinden biri dünyaya açılırken yerli ve milli duygularını ve hassasiyetlerini kaybetmeyecek, farkındalığı yüksek ve vizyonu geniş gençlerin yetişmesine katkı sağlamaktır.

Bu amaçla festivalde Dünya’nın farklı kıtalarından (Güney Amerika, Akdeniz, Avrupa, Asya- Uzak Doğu, Ortadoğu, Balkanlar, Afrika) ve Türkiye’nin yedi bölgesinden (Karadeniz, Ege, Marmara, Akdeniz, İç Anadolu, Güneydoğu, Anadolu, Doğu Anadolu) yemekler, usta şefler eşliğinde ve profesyonel mutfaklarda GENÇLER tarafından pişirilecek, etnik müziklere can veren aletler yeni nesiller tarafından deneyimlenecektir. Ayrıca içecek stantlarında Dünyadan ve Türkiye’den farklı bölgelerin içecekleri ikram edilirken, gençlerimiz kültür stantlarında yerel kıyafetleri giyme ve inceleme fırsatı elde edeceklerdir. Böylelikle kendi kültürlerini tanırlarken eş zamanlı olarak dünya kültürleriyle bunları karşılaştırma imkânı bulacaklardır.

YİYEK Festivalinde Neler Yaptık!


Çıkış noktamız, gençlerin her alanda başrolde yer alabilecekleri, her etkinliğe kendi imzalarını atabilecekleri bir festival gerçekleştirmek hayaliydi.

Alanımızda 14 etkileşimli mutfak, 2 içecek köşesi, 4 kültür köşesi kuruldu. Güney Amerika, Akdeniz, Avrupa, Asya - Uzak Doğu, Ortadoğu, Balkanlar, Afrika ile Türkiye’nin yedi bölgesinden toplam 14 mutfakta festivalimizi ziyaret eden gençler arasından gruplar oluşturuldu. Katılımcılar, dünyadan ve Türkiye’den usta aşçıların denetiminde bizzat mutfağa girerek yemek pişirdiler ve kendi pişirdiklerini tattılar. Bu sayede farklı şehirlerden ve farklı kültürel arka plana sahip gençlerimiz dünyanın farklı kültürleriyle aynı çatı altında bir araya gelebilecekleri bir alan oluşturuldu.

Enstrümanların yer aldığı standımızda ziyaretçilerimize etnik müziklere can veren aletlere dokunma ve çalma fırsatı sunarak, fark edemedikleri yetenekleri ve ilgi alanlarının keşfetmelerine aracı olduk. Kıyafet standımızda ise katılımcılar geleneksel kıyafetleri deneme imkânı buldular ve bu kıyafetlerle fotoğraf çektirerek eğlenceli anlar yaşadılar. Kına standımızda Hint kınasıyla tanıştılar ve geleneksel Anadolu kınasını ellerine yaktılar.

Festivalimizde origami, kaligrafi ve örme bebek stantları kuruldu, katılımcılara graffiti yapma imkânı verildi. Her coğrafyadan farklı kültür öğelerinin bir arada sunulmasına özen gösterdik.

Festivalimiz süresince organize ettiğimiz söyleşiler, atölye çalışmaları, tiyatro gösterisi etkinlikleriyle de katılımcılarımızın kültüre her pencereden bakmalarını sağlamaya çalıştık.