GENÇ MEHİR DERNEĞİ

Genç Mehir üyeleri çalışmaları esnasında ilk önce kendisini koruma ve yetiştirme gayretinde bulunur. Bu düşünceyle hareket ederken çevresinde bulunan insanlara da temas eder. Dernek çalışmaları kapsamında sadece maddi çalışmalar değil, ilmi çalışmalara da önem vermekteyiz.

  • Kuruluş Yılı: 2013
  • Yardım

Muhammed Emin Sarı

Başkan

2013 yılında başlayan Genç Mehir Derneği, vakıf–dernek vb. organizasyonlarda bulunan gençlik hareketleri gibi Mehir Vakfı’nın gençlik kolu şeklinde yapılanmıştır. Genç Mehir Derneği denildiği zaman akla Mehir Vakfı gelir. Mehir Vakfı, derneğimizin üst çatısıdır. Vakfımız artık hizmet alanı olarak oldukça gelişmiş bulunmaktadır. Ayrı ayrı kollarla faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır. Genç Mehir Derneği, Mehir Aile Derneği, Konya Dostluk Grubu Derneği ve Vicdan ve Merhamet Platformu gibi yapılarla güzel çalışmalara imza atmaktayız. Temel anlayışımız Mehir Vakfı’nda yapılan çalışmaları tecrübe ederek genç arkadaşları, büyük ağabeyleriyle beraber ortak zemin ve zamanda buluşturarak ilerleyen yıllara kendilerini hazırlamalarıdır. Mehir Vakfı’nda 18-40 yaş arası, ihtiyaç sahibi, nişanlı gençlerin evlenmesi için yardım faaliyetleri yapılıyor. İşte bu yardımlar nasıl tedarik edilir ve nasıl organize edilir, bunu gençlerimize öğretmek istiyoruz. Bu çalışmaları büyüklerle beraber ortaklaşa yapmaya çalışıyoruz. Bütün projelerimiz ilk kurulduğumuz günden bu yana devlet birimlerimizle koordinasyon içinde yapılmaktadır. Bunlar; valilikler, rektörlükler, belediyeler, muhtarlıklar ve Kızılay, TİKA, Türkiye Diyanet Vakfı vb. kuruluşlardır. Ayrıca Genç Mehir’in bir diğer temel kuruluş amacı dindar gençlik yetiştirme gayretidir. Peki, bu nasıl olacak? Hem resmi hem gönüllü üyelerimizden oluşan grubumuz, yapmakta olduğu etkinlikleri icra ederken bir bilinç taşıyor. Genç Mehir bir hayır hizmeti ve gönüllülük hareketidir. İşlerimizi yaparken Allah rızasını temel almak ve kendimizi de sürekli ölçmek esas noktadır. İnsan mutlaka meşgul olur, ya hayırla ya şerle. Eğer siz hayırla meşgul olmazsanız mutlaka sizi başka bir şey meşgul edecektir.18-35 yaş arasındaki gençleri yapacakları etkinliklerle hayra teşvik etmek, gençlerin kanının kaynadığı ve her türlü kabiliyete sahip olduğu bu yaşlarda onlara bu bilinci aşılamak önemlidir.

Genç Mehir üyeleri çalışmaları esnasında ilk önce kendisini koruma ve yetiştirme gayretinde bulunur. Bu düşünceyle hareket ederken çevresinde bulunan insanlara da temas eder. Dernek çalışmaları kapsamında sadece maddi çalışmalar değil, ilmi çalışmalara da önem vermekteyiz. Derneğimizin yönetim kurulu, diğer dost derneklerimizle ortak toplantılar düzenler. Bu kapsamda İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Gençlik Kurulu (Genç İDSB), Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP) vb. ulusal ve uluslararası gençlik kuruluşlarına üyeliğimiz devam etmektedir. Düzenli olarak katıldığımız toplantılarda yapılacak faaliyetler değerlendirilir. Bu değerlendirme sohbetlerinde kendimizi de besleriz.

Bugüne kadar somut adım olarak 2013-2014 yıllarında Balkanlar’da ihtiyaç sahibi gençlerin evlenmesi noktasındaki çalışmayı yürüten Genç Mehir iki organizasyonla Rojaya kentinde 50 çift Müslüman Balkanlı gencin izdivacına vesile olmuştur elhamdülillah. Genç Mehir çalışma alanı olarak tüm Türkiye ve gönül coğrafyamızı hedeflemiştir. Ayrıca çalışmalarımızda ana kadememiz Mehir Vakfı’nın organizasyonlarına eşlik ederek fiili tecrübe kazanmaya gayret etmekteyiz.