Sağlık Mensupları Dayanışma Toplum Sağlığını ve Çevreyi Koruma Derneği

Sağlık-Der 1991 yılında sağlık mensuplarının dayanışması, sağlıklı bir toplum hedefiyle Dr. Ahmet Fevzi İNCEÖZ ve arkadaşları tarafından Ankara’da kurulmuştur.

  • Kuruluş Yılı: 1991
  • Sağlık

Dr. Kasım SEZEN

Başkan

Derneğimiz bu günkü hükümet tarafından uygulamaya konulan Aile hekimliği projesive genele sağlık sigortası başta olmak üzere 1990’lı yıllarda bir çok sağlık projesi üretmiştir.

Derneğimiz üyelerinden bu güne kadar 20’den fazla milletvekili, bakanlar sendika ve konfederasyon başkanları çıkmıştır.

Kurucu genel başkanımız TBMM’deki çalışmalarıyla sigarasız toplum toplum yolunda en büyük adımı atmıştır. Teklif ettiği kanun yasalaşmıştır.

2006 yılında göreve gelen Dr. Kasım SEZEN başkanlığındaki halen görevdeki yönetim 63 temsilcilik ve şube ve 7 yurtdışı temsilciği açılmıştır.

Hedeflerimizi genel olarak şu dört maddede toplayabiliriz.

1) Sağlıkve sosyal güvenlik politikaları oluşturmak

2) Sağlık alanında eğitim gören öğrencilere burs, barınma ihtiyaçlarını karşılamak ve öğrencilerle ilgili projeler geliştirmek. Paramedikal dergisini yayımı vedağıtımını sağlamak.

3) Yurt içi ve yurtdışında tıbbi yardım faaliyetlerinde bulunmak ; En son derneğimiz Gazze’ye sağlık yardım ekibi olarak 5 doktor göndermiştir.

4) Yurt içi ve yurt dışından sağlık mensuplarının eğitilmesi. Bu faaliyetleri gerçekleştirmek için yurt içi ve yurt dışı şube ve temsilcilikler kurmak.