Suffa Vakfı

Suffa Vakfı bu mükemmel geleneğin güzel örneklerinden biri olarak rahmetli Osman DEMİRCİ ve dava arkadaşları tarafında 1982 yılında başlayan çalışmalarıyla, resmi olarak 1990 yılında İstanbul'da kurulmuştur.

  • Kuruluş Yılı: 1982
  • Sosyal

Veysel SAĞDIÇ

Başkan

1990 yılında resmen kurulan vakfımız; eğitim, kültür ve sosyal yardım, sosyal ve kültürel faaliyetler alanlarında aktif çalışmalar yapan, kâr amacı gütmeyen, “vergi muafiyetine” haiz saygın bir gönüllü toplum kuruluşu, kadim vakıf geleneğinin zamanımızdaki en iyi örneklerinden biridir.

Vakfımız, bünyesindeki onlarca derneği faaliyet alanlarına göre federasyonlar altında toplayarak sonunda “İnsan Toplum ve Medeniyet Konfederasyonu’nun” kurulmasına vesile olmuştur. Günümüzde eğitimden sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar yurtiçi ve yurtdışında pek çok alanda faaliyet gösteren derneklerimiz ile yapmış olduğumuz işbirliği protokolleri ile çalışmalara devam etmekteyiz.

VAKIF FAALİYETLERİMİZ

Feyyaz Bilim ve Gelişim Derneği Bünyesinde 50’den fazla internet sitesi ile internet hizmetlerimiz kısa zaman içinde hızla büyüyerek, 15 farklı dünya dilinde yayın yapan dünya çapında dev bir ilim hazinesine dönüşmüştür. Kimsesiz ve korunmaya ihtiyacı olan çocukların her türlü maddi ve manevi ihtiyaçlarını; sevgi dolu bir yuvada karşılamak amacıyla kurulan Mutlu Yuva Derneğimiz, faaliyetlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde yürütmektedir. 2022 yılı itibariyle 6 ilde, şimdiye kadar yüzlerce çocuğa sahip çıkmış ve sahip çıkmaya devam etmektedir. Doğru düşünme her şeyin temeli ve esasıdır. İstanbul’un çeşitli ilçelerinde kitapevlerimizle ve bu mekânlarda seminer, sohbet ve söyleşi programlarımızla kitapseverlere ve çevre halkına hizmet vermeye devam ediyoruz. Kur’an kurslarımızda Diyanet İşleri Başkanlığının denetim ve gözetimi altında Kur’an öğrenme ve hafızlık geleneğini yaşatıyoruz. Öğrenci Yurtlarımızda, Ülkemizin kalkınmasına; milli, ahlaki, dini, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan, geliştiren, vatanını ve milletini seven bir toplumun yetişmesine katkı sağlayacak, barındırma, eğitim ve kültür faaliyetlerinde bulunmaktayız. Kız evlatlarımızın yetiştirilmesi, eğitimi ve terbiyesi fevkalade önem arz etmektedir. Suffa Vakfı olarak; açtığımız ve çalıştırdığımız müesseselerle hanımlarla ilgili kuvvet vermeye ve zemin hazırlamaya gayret ediyoruz. Madde bağımlılığından bağımsız yaşama geçmek isteyenlere rehberlik yapmak için iki ayrı derneğimiz ile çalışmalar yürütmekteyiz. Yüzlerce madde bağımlısı gence ve ailesine ücretsiz tedavi, rehabilitasyon, eğitim, danışmanlık ve terapi gibi hizmetler verilmektedir. Avrupa’da hususan Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa’da doğup büyüyen gençlerimizin milli ve manevi yönden takviyesini esas gaye edinen Enderun Uluslararası Gençlik ve Medeniyet derneğimiz ile Avrupa’da ve ülkemizde planlı programlar düzenleyerek bu gençlerin şuurlanmaları ve gelişmeleri için imkânlar temin etmekteyiz. Afrika Dostluk Derneğimiz ile TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliği üzerinden, Uganda, Kenya, Nijerya, Gana ve Somali’de eğitime destek veriyor yetimlere okul açıyoruz. Acil ve insani yardımlar kapsamında Ramazan ve Kurban faaliyetleri, Su kuyusu faaliyetleri, ilaç ve tıbbi malzeme yardımı, yiyecek ve giyecek yardımı, nakdi yardımlar, sağlık taramaları, insanları manen motive edecek kitap yardımları, kırtasiye yardımları yapmaktayız. “Vatan varlığı ve yokluğu, acıyı ve sevinci paylaşan insanların ortak değeridir” şiarıyla yola çıkan Vakıf gönüllülerimizle inisiyatif alıp İstanbul İnsani Yardım Derneğini kurarak, deprem bölgesine konteyner evlerden gıda yardımına, hijyen malzemelerinden nakdi yardımlara, aşevi kurulmasından çadır desteğine kadar bir çok yardımı ulaştırdık. Derneğimiz yurt içi ve yurt dışında insani yardım faaliyetlerine devam etmektedir.