Meşale Uluslararası Öğrenci Derneği

Meşale Uluslararası Öğrenci Derneği’nin temel gayesi gönül coğrafyamızda eğitim imkânı bulamamış gelecek vaat eden gençlerin, Türkiye’de kaliteli bir eğitim alarak ülkelerinde istihdam edilebilmelerini sağlamaktır.

  • Kuruluş Yılı: 2013
  • Sosyal

Abdullah Cahit Dinç

Başkan

Meşale Uluslararası Öğrenci Derneği 2012 yılında kuruldu. Birinci yılın sonunda öğrencilerimiz için 120 kişi kapasiteli öğrenci yurtlarımızı hizmete açtık. Azerbaycan, Cezayir, Özbekistan, Pakistan, Moğolistan, Sırbistan, Makedonya, Uganda, Somali, Sudan, Kenya, Moldova, Kolombiya, Etiyopya, Kosova, İran, Yemen, Zimbabve, Gambiya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden olmak üzere toplamda 150 öğrenci derneğimizde ikamet etmekte ve hizmet alkmaktadır.

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Türkiye’de tamamlamak isteyen bu gençlerin eğitim ve sosyal hayatlarında karşılaşabilecekleri tüm sorun ve problemleri çözmek, kaliteli bir eğitim alarak ülkelerine dönebilmelerini sağlamak derneğimizin temel hedeflerindendir. Yapmakta olduğumuz kültür gezileri ve sosyal etkinlikler ile derneğimizde ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizin Türkiye’yi tanımalarını, ülkemiz ve insanımız hakkında olumlu düşünceler beslemelerini, kendilerini ülkemizde yabancı hissetmemelerini ve eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayabilmelerini sağlamak amacıyla çalışanlarımız ve gönüllülerimiz disiplinli bir şekilde hizmet üretmektedir.

Öğrencilerimiz ülkelerine döndüklerinde ülkemizde yaşamış oldukları bu olumlu deneyimlerle ülkemiz ve kendi ülkeleri arasıda bir köprü görevi üstlenecektir. Türkiye’nin ileri hedeflerine ulaşabilmesi, yabancı uluslar arasında saygınlığının artması, Türk misafirperverliğinin gösterilmesi, öğrencilerimizin ülkemizden memnun ayrılmasının sağlanması için derneğimiz itina ile çalışmakta ve elinden geleni yapmaktadır.