Gençlik Liderliği Programı

  • Türkiye Gençlik STK'ları Platformu
  • TGSP Projeler
  • 21 Mart 2022

TGSP tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı paydaşlığında düzenlenen Gençlik Liderliği Eğitim Programı (GLEP), gençlik çalışmaları yürüten kurumlarda milli, manevi değerleri merkeze alarak liderlik yapan/yapabilecek olan 21-27 yaş arasındaki gençlerin liderlik becerilerinin geliştirilmesine yönelik bir eğitim programıdır.

21-27 yaş aralığında, en az lisans öğrencisi veya mezunu, eğitimin gerçekleşeceği ilde ikamet etmesi şartlarına uygun olması gerekmektedir.

2020 yılının ikinci yarısında başlayan GLEP programı 1. döneminde 8 ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Antalya, Gaziantep, Erzurum, Van) 2. döneminde 12 ilde (Ankara, Antalya, Erzincan, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Mersin, Ordu, Şanlıurfa), 3. döneminde 14 ilde (Adana, Adıyaman, Ağrı, Batman, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, Kahramanmaraş, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Şırnak, Tokat) tamamlandı. 2022 Şubat sonunda, Yoğunlaştırılmış Kamp Eğitimi ile başlayacak olan GLEP 4 (Afyonkarahisar, Balıkesir, Çorum, Düzce, Elazığ, Hatay, İstanbul, Kars, Mardin, Sivas, Trabzon), Haziran ayının sonuna kadar devam edecektir. 

Gençlik Liderliği Eğitim Programı bugüne kadar toplam 39 farklı ilde eğitime açılmıştır. 800’ün üzerinde mezun verilmiş ve önerilen aday sayısı 6949’a ulaşmıştır. Gençlik çalışması stajlarını gerçekleştiren lider adaylarımız vesilesiyle 10 binin üzerinde gence ulaşılmıştır.

Yoğunlaştırılmış Kamp Eğitiminin ardından Takip Eğitimleri başlamaktadır. Adayların, Yoğunlaştırılmış Kamp eğitiminden çıktıktan sonra kendi illerinde, belirli bir yaş aralığında 10-15 kişilik gençlik grupları oluşturmaları gerekmektedir. Takip eğitimlerinde gönüllü gençlik liderliği stajlarını 14 hafta boyunca sürdüren gençler aynı zamanda iki haftada bir şeklinde mentör oturumlarına ve düzenlenen seminerlere katılım sağlamalıdır. Her bakımdan gençlere örnek olabilecek liderlerin biyografi tahlilleri ile desteklenen programı başarı ile tamamlayan gençlere “Gençlik Çalışanı Sertifikası” verilir.

Detaylı bilgi için www.tgspliderlik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.